Krew i łzy, alternatywny pokarm motyli

5/5 - (1 vote)

Motyle, delikatne i kolorowe stworzenia, kojarzone są głównie z polanami pełnymi kwiatów i łagodnym słońcem lata. Tradycyjnie postrzegane są jako owady, które żywią się nektarem kwiatowym za pomocą długiej ssawki. Jednak świat przyrody, jak zwykle, skrywa wiele tajemnic i nieoczekiwanych historii. W rzeczywistości, niektóre gatunki motyli w swym poszukiwaniu pokarmu zwracają się do źródeł, które mogą wydawać się nam zaskakujące – krwi zwierząt oraz łez.

Krew i łzy nie są głównym źródłem pokarmu dla większości motyli, ale dla pewnych gatunków stanowią cenne źródło niezbędnych substancji odżywczych. W tropikalnych rejonach świata, gdzie różnorodność biologiczna osiąga swoje apogeum, można zaobserwować motyle, które przysiadają na martwych zwierzętach czy nawet na żywych, czerpiąc z nich substancje odżywcze.

Krew – Dlaczego niektóre motyle piją krew? Krew jest bogatym źródłem soli mineralnych i innych substancji odżywczych, których motyle nie są w stanie znaleźć w nektarze kwiatowym. Szczególnie w regionach, gdzie dostęp do niektórych minerałów jest ograniczony, krew może dostarczyć motylom składników, których potrzebują do reprodukcji. Motyle, takie jak niektóre gatunki z rodziny rusalkowatych, przysiadają na martwych zwierzętach, a czasem nawet na ranach żyjących organizmów, aby napić się krwi.

Łzy – Jeszcze bardziej niesamowitym jest zachowanie niektórych motyli, które piją łzy zwierząt, takich jak żółwie czy krokodyle. To zjawisko, znane jako lakryfagia, pozwala motylom na pobieranie soli i białka bezpośrednio z łez. W przypadku żółwi, które często przebywają w wodzie słodkowodnej i muszą regularnie wydalać nadmiar soli przez łzy, motyle mogą znaleźć bogate źródło minerałów.

Ciekawe jest, że w obu przypadkach – kiedy motyle piją krew lub łzy – zwierzęta, od których pobierane są te substancje, zazwyczaj tolerują te niewielkie owady. Dlaczego? Być może dlatego, że motyle nie wyrządzają im krzywdy ani nie stanowią dla nich zagrożenia. Dla motyli jest to zaś sposób na przetrwanie w trudnych warunkach środowiskowych.

Odkrycie tych nietypowych diet motyli podkreśla jak niesamowicie różnorodny i zaskakujący jest świat przyrody. Choć myślimy, że znamy otaczający nas świat, ciągle pojawiają się nowe informacje i odkrycia, które zmieniają nasze postrzeganie otaczającej nas fauny i flory. Zachowania takie jak lakryfagia czy konsumpcja krwi przez motyle są dowodem na niezwykłe adaptacje tych owadów do różnorodnych środowisk i warunków, w jakich przyszło im żyć.

image_pdf